Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

August Comte - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

August Comte urodził się 19 stycznia 1798 roku w Montpellier. Jest to miejscowość w południowo-wschodniej Francji.

Mężczyzna marzył o studiach, dlatego rozpoczął naukę w Politechnicznej Szkole, która znajdowała się w Paryżu. Nie ukończył jednak studiów, ale przyczyny ich przerwania nie są znane szczegółowo. Kiedy na stałe zamieszkał w Paryżu, musiał utrzymywać się sam. Udzielał dzieciom korepetycji i w taki sposób zarabiał na życie. Był jednak bardzo biedny i z trudem wiązał koniec z końcem. Prawdopodobnie Comte chciał jeszcze powrócić na studia, jednak nie dane mu było otrzymanie wykształcenia wyższego. Myśliciel ożenił się z Caroline Massin, ale nie był to związek udany. Małżeństwo zakończyło się rozwodem w roku 1842. Dwa lata później mężczyzna zakochał się z wzajemnością w Clotilde de Voux. Niestety i ta miłość nie miała szansy na przerwanie. Kobieta była ciężko chora i zmarła.

Swoje życie Comte poświęcił filozofii i rozwojowi nauk pozytywistycznych. Dzisiaj uważany jest za jednego z najważniejszych przedstawiciela tej epoki i myśliciela światowego. Stworzenie filozofii pozytywistycznej można uznać za dokonanie jego życia. Nurt ten polegał na skierowaniu się ku rozumowi i doświadczeniu, poznaniu empirycznemu. Odrzucał...

Podobne wypracowania