Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Grupa „Ruch” - 23.10.1971 - wyrok w sprawie działaczy „Ruchu”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W latach siedemdziesiątych na szeroką skale działalność antysocjalistyczną i antyPRLowską prowadzili działacze „Ruchu”. „Ruch” był konspiracyjną organizacją działającą w Polsce w latach 1965-1970 r.

Jego powstanie datuje się na płowe lat 60-tych. „Ruch” rozpoczął działalność niepodległościową, której uczestnicy odrzucali komunizm i władzę PRL.

Organizacja wydawała czasopisma, gazety i stosowała szeroką propagandę podziemną. Gazety były drukowane poza cenzurą, główną siłą napędową propagandy Ruchu było pismo „Biuletyn”. Działalność Ruchu uderzała w komunizm i ostro zwalczała przejaw sowieckiej fascynacji. Wraz z upływem czasu rosła w siłę, jednak jej działalność zaczęła przykuwać uwagę władzy ludowej. Ruch działał aż do 1969 r. - dopiero 10 czerwca 1969 r. organizacja została zdekonspirowana. SB rozpoczęła inwigilację organizacji, podstawiono kilku działaczy, którzy przeniknęli w szeregi Ruchu i rozpoczęli zbieranie materiału dowodowego. W 1970 r. aresztowano 25 osób. Wraz z upływem czasu liczba aresztowanych wzrosła do ok. 150 osób. Aresztowania objęły miasta Warszawa, Łódź, Lublin i Wrocław. W 1971 r. władza ludowa oskarżyła 32 osoby o próbę obalenia ustroju socjalistycznego....

Podobne wypracowania