Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rzym w II w. p.n.e. - walka o dominium mundi

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wiek III p.n.e. był w dziejach starożytnego Rzymu okresem stabilizacji wewnętrznej i umacniania swojej dominującej pozycji w regionie. Po podporządkowaniu sobie całej Italii doskonała machina wojenna Rzymian została skierowane przeciwko państwom ościennym, których podbój był jedynie środkiem do celu, jakim w dłuższej perspektywie było dla Rzymian zdobycie władzy na całym starożytnym światem (łac. dominium mundi).

Pierwszym celem agresji stała się Kartagina - pierwsza ówczesna potęga morska, która zagrażała rzymskim wpływom handlowym w obrębie zachodniego basenu Morza Śródziemnego. Bezpośrednim powodem wybuchu konfliktu zbrojnego w latach 264-241 p.n.e. zwanego I wojną punicką, było udzielenie przez Rzym pomocy Mamerytom w zdobyciu Messyny oraz konflikt o wpływy na Sycylii. W momencie rozpoczęcia wojny Rzymianie dysponowali zdecydowaną przewagę jeśli chodzi o kwestie wojsk lądowych, ale już silniejsza flota była atutem Kartagińczyków.

Pokonanie Kartagińczyków nie było jednak możliwe bez rozbudowanie floty. Rzymianie chcąc wykorzystać swoją przewagę w walce wręcz udoskonalili technikę abordażu, czyli przerzucania żołnierzy na okręt nieprzyjaciela. Dzięki takiej taktyce udało im się odnieść zwycięstwa w bitwach morskich...

Podobne wypracowania