Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jean Antoine Watteau - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kto kojarzy takie obrazy jak „Odjazd na Cyterę”, „Pierrot” czy „Miłość w teatrze francuskim”, z pewnością zna także cechy charakterystyczne malarstwa Antoine'a Watteau. Delikatne, rozmyte kolory, dworne gesty przedstawianych postaci i pełna przepychu natura to elementy właściwe malarstwu tego francuskiego artysty.

Wprowadził on nietypowe przedstawianie swoich postaci nie tylko w strojach z epoki, ale także bardziej wytwornych, rodem z teatrów. Ulubionymi scenami malarza były te sielskie i pasterskie. Zaliczany jest on do grona malarzy tworzących w okresie rokoka. Epoka ta rozmiłowana była w bogactwie, przepychu, ozdobności i filuterii. Styl Watteau ukształtował się dzięki wpływom mistrza flamandzkiego – Petera Paula Rubensa. Malarz czerpał także ze wzorów XVII-wiecznych malarzy rodzajowych tego pochodzenia.

Urodził się w 1684 roku, ale już na początku XVIII wieku przybył do Paryża, gdzie szlifował swój talent malarski. Uczył się m.in. u Clauda Gillota i Clauda Audrana, został także członkiem Królewskiej Akademii Malarstwa i Rzeźby, jednak pełne członkostwo uzyskał dopiero za obraz „Odjazd na Cyterę”.

Jest to bodaj najbardziej znany obraz Watteau. Przedstawia kochanków,...

Podobne wypracowania