Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Awarowie - historia, pochodzenie, charakterystyka plemienia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Awarowie byli ludem turecko-ałtajskim, który swoje pierwotne siedziby miał na rozległych stepach wschodnioazjatyckich. W VI wieku stworzyli oni tam prowizoryczny, aczkolwiek potężny organizm państwowy pod przewodnictwem chagana i przez długi zagrażali nawet, kryjącemu się za fortyfikacjami wielkiego muru, Cesarstwu Chińskiemu. Jednak w roku 552 Awarowie (w Chinach nazywanych ludem Żuan-żuan), zostali pobici przez Turków ałtajskich, którzy w niecałe trzy lata zagarnęli całe terytorium ich państwa. Ponad 130 tys. koczowników awarskich musiało rozpocząć masową wędrówkę na zachód, by wkrótce pojawić się na wybrzeżach Morza Kaspijskiego. Stamtąd podejmowali oni śmiałe wypady łupieskie na ziemie sąsiednich ludów, m. in. słowiańskich Antów, docierając nawet nad Łabę, gdzie zetknęli się z wojownikami frankijskimi.

Walory bitewne koczowniczych Awarów dostrzegł wówczas bizantyński cesarz Justynian I Wielki, który postanowił wykorzystać ich zapał do swoich celów, tzn. w zamian za pozwolenie osiedlenia się nad dolnym Dunajem mieli oni walczyć ze skonfliktowanymi z cesarstwem Gepidami. Ówczesny przywódca Awarów, bezwzględny chagan Bajan, w roku 567 zawarł w tym celu przymierze...

Podobne wypracowania