Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Powstanie Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej - data, przyczyny, przebieg

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Utworzenie Stanów Zjednoczonych miało dla wydarzeń wieku XVIII, jak i zresztą dla całej późniejszej historii świata, niebagatelne znaczenie. Nie była to bowiem wyłącznie zwykła wojna kolonialna. Amerykanie żywili przeświadczenie, że mają niepowtarzalną okazję na zorganizowanie się we wspólnotę, która stanie się niebawem przykładem do naśladowania.

Powodem, dla którego ludność angielska decydowała się na wyruszenie za Ocean, były głównie kwestie religijne. Szykanowani w rodzimym kraju purytanie, w Ameryce odnaleźli spokój i warunki sprzyjające kultywowaniu wartości, które wyznawali. Braterskość i równość, przedsiębiorczość, prostota oraz skromność – cechy, które tak bardzo cenili, obowiązywały jednak tylko wewnątrz ich społeczności. Rdzenni mieszkańcy kontynentu amerykańskiego - czyli Indianie - nie mogąc konkurować ze znacznie lepiej zorganizowanymi i wyposażonymi najeźdźcami, zmuszeni byli toczyć nierówne walki lub opuszczać swą ziemię.

Bogata w naturalne dziedzictwo Ameryka oferowała przyjezdnym wiele możliwości do stania się majętny. Swoboda polityczna i względna demokratyzacja gwarantowały wolność wyznaniową, która w targanej namiętnościami Europie nie zawsze była tolerowana....

Podobne wypracowania