Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Pismo egipskie - hieroglify egipskie - opracowanie tematu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W starożytnym Egipcie używano trzech różnych alfabetów: demotycznego, hieratycznego i najbardziej znanego, będącego dziś symbolem tego państwa, pisma hieroglificznego.

Każde z nich miało nieco inne funkcje, mianowicie pismo demotyczne wykorzystywano przede wszystkim w celach administracyjnych, prawnych, handlowych, ale i sporządzania szybkich podręcznych notatek, a pismo hieratyczne służyło do zapisywania na papirusie świętych tekstów. Najtrudniejszym z nich wszystkich było powstałe w IV tysiącleciu p.n.e. pismo hieroglificzne, które opierało się na bardziej skomplikowanych znakach, z których zresztą każdy mógł mieć nieco inne znaczenie, zależne od kontekstu zdania. Początkowo było ono rzeźbione na murach, jednakże z czasem, wraz ze wzrostem dostępności papirusu, było ono pisane, dzięki czemu w łatwiejszy sposób mogło podlegać ewolucji. Kierunek czytania tego pisma był zależny od kierunku, w którym zwrócone były jego poszczególne znaki – od lewej do prawej, bądź od prawej do lewej (przy czym możliwy był również zapis od góry do dołu).

Ludzkość przez długi czas nie mogła rozszyfrować tego skomplikowanego pisma. Udało się to dopiero w 1822 roku, dzięki starożytnemu kamieniowi,...

Podobne wypracowania