Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Turcy Seldżuccy - pojawienie się Turków Seldżuckich na Bliskim Wschodzie (X-XI w.)

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Cały Bliski Wschód od połowy VII wieku opanowany był przez Arabów, którzy po śmierci Mahometa w roku 632 rozpoczęli gwałtowną ekspansję w imię nowej wiary - islamu. Stworzone przez nich imperium ulegało jednak stałym podziałom i wstrząsom wewnętrznym, w wyniku których już u progu XI wieku, było ono jedynie cieniem potężnego państwa arabskiego sprzed wieków.

Wydarzeniem bez precedensu, które diametralnie i trwale zmieniło układ sił z tej części świata, było pojawienie się w połowie XI wieku pierwszych wojowników tureckich (tzw. Turków Seldżuckich), którzy korzystając z rozbicia i braku jedności w obozie muzułmańskim stosunkowo łatwo dokonali podboju znakomitej części zajmowanego przez nich terytorium. Wywodzili się oni z turkmeńskiego klanu Oghuzów a swoje pierwotne siedziby mieli na stepach mongolskich a później na wybrzeżach Morza Aralskiego. Eponimicznym protoplastą seldżuckiego rodu był niejaki Seldżuk, który pod koniec X wieku w wyniku konfliktu z władcą Oghuzów, wraz ze swoimi towarzyszami zmuszony został do migracji na zachód. Następcy Seldżuka zdecydowali się przejąć od napotkanych po drodze mieszkańców islam w odmianie sunnickiej a następnie rozpocząć regularną...

Podobne wypracowania