Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Hiszpania i Galia w czasach panowania Oktawiana Augusta

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Oktawian August, który panował w latach 27 p.n.e. -14 n.e., był wybitnym wodzem oraz świetnym administratorem państwa. Imperium Rzymskie nie tylko umocniło się wewnętrznie, a;e również  zdobyło nowe prowincje. Jesgo polityk toczyła się pod hasłem: Pax Romana, czyli pokoju pod patronatem Rzymu. Większą część swojego życia Oktawian poświęcił na rozszerzenie oraz uporządkowanie rzymskiej władzy z Europie m. in. na terenach dzisiejszych Francji i Hiszpanii.
Terytorium południowej Hiszpanii zostało włączone do Imperium Rzymskiego w wyniku wygranej z Kartaginą II wojny punickiej w 201 r. p.n.e. Do końca II w. p.n.e. pod panowanie Rzymu dostała się znakomita większośc Półwyspu Iberyjskiego, czyli tzw. Hiszpania Bliższa i Dalsza a nieposkromione zostały jedynie plemiona północnej jego części zwanej dzisiaj Kantabrią. Bogate w złoża rud oraz złota i srebra górzyste tereny Hiszpanii stały się z czasem jedną z najbardziej wartościowych dla Rzymian prowincją skąd sprowadzano ponadto konie, wełnę, tekstylia oraz wino. Jednak ciągłe konflikty z walecznymi plemionami tubylczymi, wciąż utrzymującymi się na północy Półwyspu, uniemożliwiały skuteczną jego romanizację.

Sprawy w Hiszpanii postanowił ostatecznie uporządkować Oktawian...

Podobne wypracowania