Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rada Bezpieczeństwa ONZ - Chińska Republika Ludowa jako członek Rady Bezpieczeństwa

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Rada Bezpieczeństwa jest jednym z ważniejszych organów ONZ i jest odpowiedzialna za utrzymanie pokoju na świecie, a w razie konieczności za nakładanie sankcji na państwa członkowskie. W skład Rady Bezpieczeństwa wchodzi 15 państw, w tym 5 z nich ma stałe członkostwo. Wśród stałych członków znajduje się między innymi Chińska Republika Ludowa, która weszła w skład Rady Bezpieczeństwa dopiero w 1971 roku, zajmując miejsce Republiki Chińskiej na Tajwanie.

Chińska Republika Ludowa posiada prawo veta, zatem spełnia dużą rolę w reformowaniu Rady. Chiny uważają się za orędownika rozwijających się państw, więc silnie popierają większą reprezentację państw afrykańskich. W kwietniu 1974 roku premier Chin Deng Xiaoping w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ przedstawił chińską teorię „trzech światów”. Xiaoping podzielił świat na trzy części - pierwszą reprezentowały walczące ze sobą supermocarstwa (USA i ZSRR), drugą były państwa rozwinięte, natomiast trzecią część stanowiły państwa słabo rozwinięte z rożnych regionów świata. W przemówieniu Xiaoping oświadczył, że Chiny należą do Trzeciego Świata. Wraz z takim nastawieniem Chiny nawiązały stosunki dyplomatyczne ze Stanami Zjednoczonymi w 1979 roku.

Początkowo Chiny były...

Podobne wypracowania