Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Traktat wersalski i jego postanowienia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Postanowienia konferencji w Wersalu miały za zadanie uporządkować świat, jaki powstał ze sprawą I wojny światowej. Usilne próby utrzymania przez Anglię i Francję dominującej roli w Europie przyczyniły się do upadku całego przedsięwzięcia.

Kluczowe role w ustanawianiu nowego ładu miały państwa „wielkiej trójki” (Anglia – David Lloyd George, Francja – Georges Clemenceau, USA – Thomas Woodrow Wilson) wspierane przez Włochy (Vittorio Orlando). W trakcie rokowań szybko okazało się, iż przedstawiciele głównych sił posiadali rozbieżne koncepcje świata powojennego. Francuzom zależało na ostatecznej neutralizacji zagrożenia ze strony Niemiec, co skutkowało sojuszem z państwami Europy Wschodniej, w tym również z Polską. Tego typu rozwiązanie nie było akceptowane przez stronę brytyjską, która obawiała się nadmiernego wzrostu siły Francuzów. Do roli rozjemcy w tym sporze pretendował Thomas Wilson, który przewidywał utworzenie organizacji gwarantującej utrzymywanie pokoju na świecie.

Ostateczną wersję traktatu podpisano 28 czerwca 1919 roku. Najdotkliwszymi karami obarczono państwo niemieckie. Niemcy miały zostać uszczuplone o Alzację, Lotaryngię (na okres 15 lat) oraz Zagłębie Saary (na rzecz Francji)....

Podobne wypracowania