Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Turcy osmańscy - ekspansja terytorialna, konflikty

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Turcy osmańscy to plemię tureckie, które osiadło w XIII wieku na terenach zachodniej Anatolii i pod wodzą Osmana I utworzyło zjednoczone państwo. Imperium osmańskie zwane też potocznie otomańskim powstało w XV wieku, kiedy zaczęło prowadzić ekspansywną politykę podbojów. Pierwszą stolicą imperium Turków osmańskich była Brussa.

Następcy Osmana I zaczęli stopniowo rozszerzać swoje terytorium aż po Bałkany, opanowali Trację i inne terytoria ościenne, docierając do Adrianopolu, gdzie w 1362 roku przenieśli swoją stolice. Zajęli południową Bułgarię i uzależnili od siebie Serbię. Kolejny wladca Bajazyt I dokończył dzieła podbijając całą Bułgarię i Albanię. Turcy osmańscy w 1396 roku pokonali wojska koalicji europejskiej, które pod wodzą Zygmunta Luksemburskiego poniosły straszną klęskę.

Ekspansję terytorialną Turków zahamował dopiero atak Mongołów Mitury, który od wschodu zaatakował Turcję w 1402 roku, doprowadzając do klęski Turków osmańskich. Siła Turcji powróciła dopiero za rządów Murada II, który ponownie przywrócił Turkom osmańskim utracone terytoria i zapewnił lata świetności. Pokonał pod Warną polskiego króla Władysława Warneńczyka w 1444 r. W 1453 roku zdobył Konstantynopol,...

Podobne wypracowania