Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Turcy osmańscy - ekspansja terytorialna, konflikty

Turcy osmańscy to plemię tureckie, które osiadło w XIII wieku na terenach zachodniej Anatolii i pod wodzą Osmana I utworzyło zjednoczone państwo. Imperium osmańskie zwane też potocznie otomańskim powstało w XV wieku, kiedy zaczęło prowadzić ekspansywną politykę podbojów. Pierwszą stolicą imperium Turków osmańskich była Brussa.

Następcy Osmana I zaczęli stopniowo rozszerzać swoje terytorium aż po Bałkany, opanowali Trację i inne terytoria ościenne, docierając do Adrianopolu, gdzie w 1362 roku przenieśli swoją stolice. Zajęli południową Bułgarię i uzależnili od siebie Serbię. Kolejny wladca Bajazyt I dokończył dzieła podbijając całą Bułgarię i Albanię. Turcy osmańscy w 1396 roku pokonali wojska koalicji europejskiej, które pod wodzą Zygmunta Luksemburskiego poniosły straszną klęskę.

Ekspansję terytorialną Turków zahamował dopiero atak Mongołów Mitury, który od wschodu zaatakował Turcję w 1402 roku, doprowadzając do klęski Turków osmańskich. Siła Turcji powróciła dopiero za rządów Murada II, który ponownie przywrócił Turkom osmańskim utracone terytoria i zapewnił lata świetności. Pokonał pod Warną polskiego króla Władysława Warneńczyka w 1444 r. W 1453 roku zdobył Konstantynopol, gdzie przeniósł stolice. W wyniku tych ogromnych podbojów powstało imperium osmańskie, którego tereny wschodziły aż na dzisiejszą Azję i Afrykę.

Największą potęgę osiągnęło imperium osmańskie za czasów Sulejmana Wielkiego zwanego Wspaniałym. Podbił on Europę południowo-wschodnią, Węgry i Siedmiogród. Panował w Azji i Afryce Północnej. Jednak długotrwałe i notoryczne walki Turków osłabiały ich państwo.  Niebawem Turcja zaczęła przeżywać kryzys wewnętrzny, słaba administracja, brak spoiwa i jedności, tendencje odśrodkowe zaczęły sprawiać, że imperium osmańskie chyliło się ku upadkowi. W 1683 roku koalicja europejska zadała ostateczny cios Turkom pod Wiedniem. Koalicja europejska pod dowództwem polskiego króla Jana III Sobieskiego pokonała Turków, a ich potęga została rozgromiona.

Kolejne klęski Turków były tylko kwestią czasu. Święta Liga, w skład której wchodziła Polska, Austria i Rosja zadawały Turkom bolesne straty. Pokój z Turkami zawarto w 1699 roku, Polska otrzymała Podole i Ukrainę prawobrzeżną. Turcja po 1913 roku zaczęła tracić posiadłości europejskie a ludność zaczęła się buntować przeciw tureckiemu uzurpatorowi. Ostatecznie w 1922 roku Imperium Osmańskie upadło, a na jego gruzach powstała dzisiejsza Turcja. Odpadły też tereny afrykańskie 1912 r, Tunis. Turcja straciła tereny na rzecz europejskich mocarstw (Anglii i Francji) bardzo szybko.

Podobne wypracowania do Turcy osmańscy - ekspansja terytorialna, konflikty