Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Franciszek z Asyżu - sylwetka postaci

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Święty Franciszek z Asyżu (właściwie Giovanni Bernardone) przyszedł na świat w roku 1181 (lub 1182) w leżącym w centrum Półwyspu Apenińskiego miasteczku Asyż.

Był synem bogatego umbryjskiego kupca Pietro Bernardone i jego żony Piki. Na chrzcie rodzice wybrali swojemu synowi imię Jan – ku chwale Jana Chrzciciela, ale niedługo potem, będący pod przemożnym wpływem Francji, ojciec zmienił je na Franciszek.

Początkowy okres swojego życia młody Franciszek spędził w całości w rodzinnym Asyżu, gdzie w parafialnej szkole św. Jerzego zdobył elementarne wykształcenie. Po osiągnięciu pełnoletniości brał on aktywny udział w wojnach o podłożu ekonomicznym, toczonych przez Asyż z sąsiednimi miastami.
Przełomowym w jego życiu wydarzeniem było objawienie, jakiego doświadczył w roku 1205 i pod wpływem którego radykalnie zmienił swoje życie. Według biografów przyszłego świętego, Chrystus, objawiając się Franciszkowi w kościele San Damiano, nakazał mu odnowić niszczejącą świątynię, za co zabrał się on niezwłocznie.

Aby zdobyć pieniądze na pokrycie kosztów remontu, Franciszek dopuścił się kradzieży niewielkiej ilości sukna ze sklepu swojego ojca, za co został przez niego uwięziony i postawiony przed sąd biskupi – wyrok nakazywał...

Podobne wypracowania