Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kampania wrześniowa 1939 r. - przyczyny, przebieg, bitwy, dowódcy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

II wojna światowa rozpoczęła się od ataku wojsk hitlerowskich Niemiec na Polskę. Walki trwające od 1 września do 6 października 1939 na terenie Rzeczypospolitej nazwane są kampanią wrześniową. Inną nazwą określającą to wydarzenie jest wojna obronna Polski w 1939 roku.

Atak Niemiec rozpoczął się dnia 1 września 13939 roku o godzinie 4:40. Nie został on poprzedzony żadną deklaracją o wypowiedzeniu wojny. Wojska niemieckie uderzyły na Polskę na całej długości jej zachodniej granicy, a także od południa, od strony Słowacji. Na północy kraju niemiecki pancernik Schlezwig-Holstein otworzył ogień do polskiego przyczółka na Westerplatte, który bronił się do 7 września. Symboliczna stała się także czternastogodzinna obrona poczty Gdańskiej, która zakończyła się wymordowaniem wszystkich jej obrońców. Jednocześnie od samego początku prowadzonych walk niemiecka Luftwaffe prowadziła bombardowanie polskich miast, między innymi Krakowa, Częstochowy, Gdańska oraz Warszawy. Wszystkie wymienione posunięcia związane były z realizacją niemieckiego planu „Fall Weis”, który podporządkowany był idei prowadzenia wojny błyskawicznej - Blitzkriegu.

Wykorzystując element zaskoczenia, udawało się wojskom niemieckim przedzierać w głąb kraju,...

Podobne wypracowania