Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Reformy Grakchów

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W II w. p.n.e. wśród rzymskiej arystokracji znaleźli się ludzie mający świadomość zagrożeń, jakie niosła pogarszająca się sytuacja chłopstwa i zwiększenie liczby niewolników. Przodującą rolę odgrywał w tej grupie Tyberiusz Grakchus. Ów trybun ludowy wystąpił z planem reform stosunków agrarnych, które doprowadzić miały do uzdrowienia sytuacji społecznej w państwie rzymskim.

Podstawą dalszych działań było przeprowadzenie zakrojonej na szeroką skalę parcelacji ziemi państwowej. Ponieważ tereny te do tej pory użytkowane były głównie przez nobilitas, to właśnie oni poczuli się najbardziej zagrożeni przez forsowane zmiany. W momencie, gdy sprawa ta trafiła do senatu, obradujący nie kryli swego wzburzenia. Co więcej, trybun Marek Oktawiusz, wykorzystując przysługujące mu uprawnienia, złożył weto przeciwko wnioskowi Grakchusa. Ten natomiast, przekonany o słuszności sprawy, z jaką występował, nie zamierzał oddawać pola – wbrew zasadom wymógł na senatorach odwołanie z urzędu Oktawiusza. Jednocześnie wraz z bratem Gajuszem i teściem wybrany został do komisji odpowiedzialnej za podział ziemi wśród bezrolnych chłopów.

Jak się miało okazać, uchwalenie zmian nie było tak trudne, jak wprowadzenie ich życie. Niechęć...

Podobne wypracowania