Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Chodwig I - panowanie Chlodwiga I

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Panowanie Chlodwiga I wniosło trwały wkład w kształtowanie się wczesnośredniowiecznego modelu państwa europejskiego, zrywając jednocześnie z antycznymi wzorcami organizacji plemiennej na ziemiach barbarzyńskich oraz stopniowym podziałem administracyjnym Imperium Rzymskiego.

Chlodwig, bodaj najwybitniejszy przedstawiciel frankijskiej dynastii Merowingów, urodził się około roku 466 jako syn Childeryka I oraz Basiny. Samodzielne przywództwo nad państwem frankijskim objął w roku 481 po śmierci swojego ojca i od razu wprowadził spore zmiany w polityce zagranicznej Franków - odwrócił się od dotychczasowego sojuszu z Rzymem i postanowił definitywnie zrzucić resztki jego zwierzchności nad Galią. W roku 486 rozpoczął wojnę z rzymskim namiestnikiem Syagriuszem, która zakończyła się zgodnie z jego oczekiwaniami jeszcze w tym samy roku - sam Syagriusz dostał się do niewoli frankijskiej w jednej z bitew i z rozkazu Chlodwiga został stracony. Cała Galia, aż po rzekę Loarę, dostała się wówczas pod panowanie frankijskie. Następnym celem ekspansji Chlodwiga stali się Alamanowie na wschodzie, na których to władca frankijski zdecydował się uderzyć razem ze swoimi sojusznikami. Wojna zakończyła się w roku 502 druzgocącym zwycięstwem Franków,...

Podobne wypracowania