Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Normanowie i ich podboje - najazdy na Islandię, Grenlandię, Amerykę

Normanowie, Normanowie w Europie, Normanowie i ich podboje

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Stwierdzenie, jakoby zdobycze normandzkie w IX i X w. ograniczały się wyłącznie do Wysp Brytyjskich i północy Francji, nie jest do końca słuszne, ponieważ w tym czasie ich śmiałe ekspedycje dotarły o wiele dalej na zachód.

Wiarygodne, oparte na tradycji ustnej, źródła z XII wieku opisują dalekomorskie wyprawy Normanów, które dotarły m.in. na Islandię. Wyspa ta, która przed pojawieniem się na niej kolonizatorów ze wschodu, była praktycznie niezamieszkała (wyjątek stanowiły jedynie pojedyncze eremy irlandzkich pustelników) i posiadała klimat zbliżony do warunków panujących w Skandynawii – z tą jednak różnicą, że w większym stopniu (dzięki korzystniejszemu ukształtowaniu terenu) – nadawała się pod uprawę roślin takich jak rzepa czy zborze oraz hodowlę, głównie owiec.

Około roku 870 do wybrzeży Islandii przybiła grupa banitów z Norwegii, wygnanych z kraju za działalność opozycyjną wobec króla Haralda Pięknowłosego. Założywszy pierwsze osady na odległej wyspie, ściągnęli oni większą liczbę swoich krajan, dzięki czemu w połowie X wieku liczba jej mieszkańców wynosiła już około 30 tysięcy. Władzę nad nowo powstałą społecznością sprawowała starszyzna, a w wyjątkowych...

Podobne wypracowania