Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Łaski - Statut Łaskiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jeden z najwybitniejszych polskich mężów stanu I Rzeczpospolitej, Jan Łaski herbu Korab, urodził się w roku 1456 w Łasku.

Paradoksalnie, mając na uwadze jego późniejsze wielkie osiągnięcia i zasługi dla państwa, nie posiadał on wyższego wykształcenia – zamiast pójść na studia, przyjął w roku 1471 święcenia kapłańskie. Już w roku 1490, czyli w wieku 34 lat, został mianowany sekretarzem królewskim na dworze Kazimierza Jagiellończyka i rozpoczął błyskotliwą karierę polityczną, najpierw jako dyplomata (brał udział w poselstwach m.in. do Rzymu czy Egiptu). Wrodzony talent organizacyjny oraz nieprzeciętna wiedza pozwoliły mu szybko zaskarbić sobie uznanie w oczach kolejnych monarchów i w konsekwencji awansować na najwyższego sekretarza królewskiego za panowania Aleksandra Jagiellończyka w roku 1501. Następnie, na sejmie w roku 1503, Jan Łaski został mianowany kanclerzem wielkim koronnym. Ten zaszczytny urząd pełnił aż do roku 1510, kiedy to z własnej woli zrzekł się go, ponieważ równocześnie został przez kapitułę wybrany na arcybiskupa gnieźnieńskiego. W zaistniałej sytuacji bez wahania porzucił tzw. królewską pieczęć większą i został prymasem Rzeczpospolitej – godność tę sprawował aż do momentu swojej śmierci.

W...

Podobne wypracowania