Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wizyta M. Gorbaczowa w Polsce (lipiec '88)

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W lipcu od 11 do 16 dnia 1988 r. do Polski przybył Michaił Gorbaczowa. Został przywitany serdecznie przez władze, co na moment pozwoliło zapomnieć o panującym niepokoju w kraju. Słynne było spotkanie Gorbaczowa na Zamku Warszawskim z grupą intelektualistów polskich, którzy zadali Gorbaczowowi kilka pytań, jedno z nich było dosyć interesujące.

Intelektualiści zapytali go o zakres suwerenności Polski i o to czy doktryna Breżniewa jest nadal stosowana względem Polski i krajów sąsiadujących. Gorbaczow pominął odpowiedź. Pobyt Gorbaczowa w Polsce rozpalił nadzieje na szybkie i rychłe reformy, mimo to PRL nadal nie było gotowy do dialogu z opozycją. Wiele osób liczyło na jakieś deklaracje Gorbaczowa, które pozwoliłyby na ustalenie jakiejś nowej polityki państwowej. Nic takiego jednak nie zaszło, Gorbaczow dosyć spokojnie podchodził do deklaracji i starał się nie puszczać słów na wiatr.

Władze były przekonane, że wizyta Gorbaczowa pozwoli odwrócić niekorzystny klimat w kraju na rzecz uroczystego przywitania. Wielu historyków sądzi, że wizytę Gorbaczowa starano się wykorzystać aby uśpić czujność opozycji a także aby omamić mrzonkami bez pokrycia społeczeństwo. W rzeczywistości Gorbaczow przyjechał do Polski bez jakiegoś...

Podobne wypracowania