Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Edvard Benes - biografia, działalność w trakcie wojny i po wojnie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Edvard Benes (1884-1948) był prezydentem Czechosłowacji w latach 1935-1938, od roku 1940 do 1945 reprezentował kraj na uchodźstwie. W trakcie wojny należy mu za największą zasługę, która wydawało się, że będzie procentowała po zawarciu pokoju, należy mu poczytać fakt, że potrafił dobrze ułożyć sobie stosunki z mocarstwami. Dotyczyło to zarówno mocarstw zachodnich, jak i, co bardziej istotne, Związku Radzieckiego, pod którego wpływem kraj miał się znaleźć. W roku 1943 został zawarty układ o przyjaźni (przyjaźni, pomocy, wzajemnej powojennej współpracy) pomiędzy Czechosłowacją a ZSRR.

Do mniej udanych projektów Benesa należy zaliczyć natomiast operację Antropoid, której celem był Reinhard Heydrich. Zamach się co prawda powiódł („Archanioł Zła” zmarł kilka dni później), ale akcja kosztowała życie mieszkańców dwóch czechosłowackich wsi - Lidic i Leżaków. Zemsta nazistów była bezwzględna - mordowano dorosłą ludność na miejscu, a dzieci wywożono do obozów śmierci, gdzie masowo ginęły zagazowane. Życie jednego człowieka zostało więc okupione życiem setek ludzi. Heydrich był odpowiedzialny za rozkazy, które pociągały za sobą śmierć tysięcy (to on kierował eksterminacją...

Podobne wypracowania