Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Przemiany ustrojowe we Francji w latach 1814 - 1870

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Po porażce Napoleona Bonapartego, przywódcy państw Europejskich postanowili na kongresie wiedeńskim przywrócić stary porządek sprzed roku 1789. Wówczas to Francja miała stać się monarchią wraz dwuizbowym parlamentem: Izbą Deputowanych oraz Izbą Parów. W skład Izby Deputowanych wchodzili przedstawiciele wyłaniani w drodze wyborów, tymczasem w Izbie Parów zasiadali ludzie powołani przez króla. Król mianował również rząd, który mógł być odwołany przez  Izbę Deputowanych, a z kolei Izba Deputowanych mogła być rozwiązana przez króla. W kraju panowała również równość obywateli wobec prawa.

Kiedy koronę Francji w roku 1824 zdobył Karol X, wkrótce postanowił on o rozwiązaniu Izby Deputowanych, a 2 lipca 1830 roku wydał królewskie dekrety, tzw. cztery ordonansy, zgodnie z którymi ograniczono prawa wyborcze. Wywołało to liczne protesty ludności w Paryżu, oddziały wojskowe wycofały się z miasta, a sam król został zmuszony do abdykowania. By ratować sytuację grupa umiarkowanych rojalistów przekazała koronę w ręce Ludwika Filipa, który ustanowił ogromny cenzus majątkowy, który przyczynił się do tego, iż prawa wyborcze posiadała tylko...

Podobne wypracowania