Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Barok w Europie - literatura, malarstwo, muzyka

barok, Europa, malarstwo, sztuka, sarmatyzm

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Z powodu procesów związanych z reformacją oraz wojną trzydziestoletnią Europa nie była już jednolita wyznaniowo i politycznie. Kultura nie mogła zachować więc swej uniwersalności. Barok miał się okazać epoką różnorodności i kontrastów. Sprzeczne tendencje filozoficzne i estetyczne powodują, iż czasami mówi się o tym okresie, jako „zdziwaczałym renesansie”. Tym niemniej barok posiadał cechy swoiste, dzięki którym mocno różnił się od czasów przed rokiem 1590 i po 1740.

W sztuce do głosu doszedł indywidualizm artysty, którego dzieła odwoływały się do uczuć i emocji odbiorcy. Środkiem dla uzyskania odpowiednich celów było stosowanie niezwykłych efektów, malowniczości i nieograniczonej perspektywy – wszystko to wymykało się spod suchego osądu intelektu.

U podstaw nowej postawy leżały kwestie natury filozoficznej i naukowej. W momencie, gdy za sprawą odkryć Galileusza i Kopernika, ludzie uświadomili sobie swe rzeczywiste miejsce w kosmosie, próbowali tę wiedze oswoić. Służyć temu miały zawłaszcza działa Kartezjusza. Twórca racjonalizmu postulował koncepcję rozumu ludzkiego jako miary wszechrzeczy („Myślę, więc jestem”), jednocześnie odrzucając wiarygodność...

Podobne wypracowania