Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Pokój w Oliwie w 1660 roku - postanowienia i skutki

Oliwa - miasto na terenie Pomorza. To właśnie w tym miejscu 3 maja 1660 roku został podpisany pokój,  zawarty już po śmierci Karola X Gustawa (zmarł 13 lutego 1660 roku).  Radni Gdańska uznali dzień 3 maja świętem narodowym, a fakt zawarcia pokoju upamiętniono na monetach. Postanowienia pokojowe nie przyniosły wielkich zmian - stan posiadania obydwu stron został potwierdzony, chociaż Rzeczpospolita musiała się wyrzec prawa do Inflant, to otrzymała ich część, z Dyneburgiem. Wydawać się mogło, że konflikt ze Szwecją zostanie zupełnie zażegnany, gdyż Jan II Kazimierz zrzekł się pretensji do korony szwedzkiej (ale dostał prawo do dożywotniego zachowania tytulatury, choć z zastrzeżeniem-  brakiem możliwości mienienia się królem Szwecji w kontaktach z tym krajem).

Strona szwedzka zobowiązała się do zwrotu zagrabionych dzieł sztuki i biblioteki królewskiej, wywiezionej z Warszawy w roku 1565. To postanowienie nie zostało jednak zrealizowane - do Rzeczpospolitej wróciła jedynie niewielka część zarówno pomników kultury, jak i bibliotek.

Pokój przyniósł koniec wojnie, która była dla Polski zupełnie wyniszczająca - w ruinę popadła znaczna część kraju - zrabowane wsie i miasta, a skarb państwa zupełnie opróżniony koniecznością wyżywienia i opłacenia wojska.

Podobne wypracowania do Pokój w Oliwie w 1660 roku - postanowienia i skutki