Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Próby pokojowego rozwiązania sporu z Zakonem Krzyżackim – zjazdy, sądy, mediacje

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Realizując ostatnią wolę umierającego ojca, Kazimierz Wielki po ugruntowaniu swojej pozycji wewnątrz kraju niezwłocznie rozpoczął starania o odzyskanie utraconych na rzecz Zakonu Krzyżackiego ziem na północy.

Już w roku 1335 polskie poselstwo złożyło oficjalną skargę na postępowanie Krzyżaków w sprawie Pomorza Gdańskiego od roku 1309, akcentując także niezadowolenie polskiego arcybiskupa z permanentnych najazdów krzyżackich na dobra kościelne. Papież Benedykt XII powołał wówczas specjalną komisję dwóch kardynałów, którzy mieli zbadać zasadność polskich roszczeń.

W roku 1335 doszło do zjazdu władców Polski, Zakonu Krzyżackiego, Węgier oraz Czech w Wyszehradzie, na którym spór polsko-krzyżacki został poddany niezależnemu arbitrażowi Jana Luksemburskiego i Karola Roberta. Po zapoznaniu się z dostarczoną dokumentacją, arbitrzy wydali w końcu listopada ostateczny wyrok, unieważniający nadanie Krzyżakom ziemi dobrzyńskiej przez Jana Luksemburskiego w roku 1329, która wraz z Kujawami miała wrócić do Polski. W najważniejszej dla Kazimierza Wielkiego kwestii Pomorza Gdańskiego, wyrok był podobnie jednomyślny, ale nakazujący pozostawienie całej prowincji pod rządami Zakonu Krzyżackiego, jako wieczystej...

Podobne wypracowania