Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Półwysep Skandynawski i Jutlandia w średniowieczu. Powstanie pierwszych państw skandynawskich

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Półwysep Skandynawski oraz Jutlandię pierwotnie zamieszkiwały ludy germańskie, które jednak z czasem rozpoczęły masowa migrację na południe w poszukiwaniu korzystniejszych warunków pod osadnictwo. Na ojczystych ziemiach zdecydowali się pozostać jedynie tzw. Germanowie Północni (Normanowie, jak ich później nazywano), którzy stopniowo przystosowali się do trudnych warunków klimatycznych jakie panowały w Skandynawii.

Germanów Północnych genealogicznie i etnicznie podzielić można na kilka zasadniczych grup: Swionów (Szwedów) zamieszkujących wschodnią część półwyspu, Gotów osiedlających się na południu, Danów w Skonii i w Jutlandii, Norwegów na zachodnich wybrzeżach oraz Finów na północy. Półwysep Skandynawski cechował surowy, aczkolwiek i tak łagodniejszy (ze względu na ciepłe prądy morskie) niż inne ziemie o podobnej szerokości geograficznej, klimat oraz wyjątkowy deficyt nadających się pod uprawę, żyznych ziem (rozległe pasma górskie i gęste lasy). Wynikiem tych czynników była koncentracja rolnictwa (żyto, jęczmień, len) na południu półwyspu oraz skupienie się ludności skandynawskiej na rybołówstwie, hodowli oraz przede...

Podobne wypracowania