Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Średniowiecze - podział epoki i pochodzenie nazwy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Sam termin „średniowiecze”, jak to bardzo często bywa, jest znacznie młodszy, aniżeli okres, który jest nim określany. Termin ten upowszechnił się bowiem dopiero w wiekach XV-XVII, kiedy to powszechnie stosowany był on przez włoskich humanistów. Ówcześni intelektualiści, periodyzując dzieje, wyodrębnili obok starożytności i współczesnego im odrodzenia również okres rozdzielający, który charakteryzował się upadkiem szeroko rozumianej kultury. Czas od upadku cesarstwa rzymskiego, w oczach intelektualistów, jawił się jako świat na wskroś barbarzyński, nie tylko ze względu na liczne najazdy i plądrowanie, ale również z powodu degradacji formy języka łacińskiego. Średniowieczem więc określano okres, w którym królowała łacina pośrednia (media latinitas). Termin ten na dobre zadomowił się w podręcznikach w wieku XVII.

Periodyzacja jako taka, zawsze budzi duże kontrowersje, szczególnie, gdy sięga po określanie cezur chronologicznych. Przyjmowanie dat rocznych jest bowiem zawsze zwodnicze. I tak przytoczyć można przynajmniej kila rozbieżnych koncepcji, co do tego kiedy średniowiecze się rozpoczyna - wstąpienie na tron Konstantyna (306 r.), bitwa pod Adrianopolem (378 r.), śmierć Teodozjusza...

Podobne wypracowania