Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Joachim z Fiore - sylwetka postaci

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ostateczne zwycięstwo papiestwa w sporze z cesarzem nie wpłynęło znacząco na poprawę pozycji Kościoła w średniowiecznej Europie. Paradoksalnie sukces ten w nadchodzących latach spowodował stopniowe odwracanie się od Rzymu jego dotychczasowych sojuszników, z Francją na czele.

W dobie postępującego zepsucia moralnego w Kościele i coraz bardziej biurokratycznego i fiskalnego jego charakteru, wielką popularność zyskiwały poglądy pustelników nawołujących do naprawy wspólnoty chrześcijańskiej. Jednym z nich był Joachim z Fiore – opat kalabryjski, teolog i mistyk.

Joachim z Fiore urodził się około roku 1135 w południowej Italii. W roku 1177 został opatem klasztoru cystersów w Corazzo. Już za życia był uważany przez niektórych za nowego proroka z racji swoich częstych mistycznych wizji – w jednej z nich podobno dojrzał spełnienie słów zawartych w Apokalipsie. Posiadał także zdolności prorocze, które wykorzystał np. przepowiadając cesarzowi Henrykowi VI rychłą koronację na Sycylii, Apulii i Kalabrii, czym przysporzył sobie wielu przeciwników – słowa Joachima ostatecznie okazały się prawdziwe i dopełniły się w roku 1194.

Wiodąc swój skromny żywot pustelnika i kaznodziei, Joachim z Fiore...

Podobne wypracowania