Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Renesans w Polsce - Kultura Polski w XV i XVI wieku i jej związki z osiągnięciami cywilizacyjnymi Europy Zachodniej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Okres przypadając na wieki XV i XVI określa się mianem renesansu. Odrodzenie następowało w oparciu o prąd umysłowy zwany humanizmem.

W centrum zainteresowania ówczesnych zamiast Boga znalazł się człowiek. Potępiono ideały średniowieczne zapatrzone w życie pośmiertne, a myślą przewodnią stało się hasło Horacego „żyj chwilą” („carpe diem”). Inspiracją znów stali się filozofowie starożytni i to w oparciu o ich autorytet zaczęto głosić pochwałę rozumu. W efekcie takich założeń nastąpił rozwój szkolnictwa i szeroko pojętej nauki. Człowiek epoki miał być jednostką wolną, decydującą o sobie, wszechstronnie wykształconą. Coraz większe fundusze przeznaczane były na mecenat, za sprawą którego wykształcona została - odróżniająca się od zwykłego „tłumu” - elita. W XV wieku w ślady Dante Alighieriego czy Boccaccio poszła cała masa artystów, których dzieła posiadały wartość uniwersalną.

We Włoszech sztuka kwitła dzięki dziełom takich artystów jak: Leonardo da Vinci, Michał Anioł Buonarotti, Rafael Santi czy Tycjan. Kwestie społeczne i polityczne przybrały inny wymiar po rozprawach Machiavellego („Książę”) i Tomasza Campanelli („Miasto Słońca”). Przełomowe badania...

Podobne wypracowania