Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bilans wypraw krzyżowych

wyprawy krzyżowe, średniowiecze, Jerozolima, opracowanie, J. J. Dassy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Gdy w roku 1095 papież Urban II na synodzie w Clermont ogłosił konieczność doprowadzenia do „świętej wojny” z Turkami, nikt w ówczesnej Europie nie mógł się spodziewać, że kolejne dwa stulecia przyniosą aż 7 wypraw krzyżowych. Prawdopodobieństwa niepowodzenia nikt nie traktował poważnie. Choć za ostateczny kres działalności Krzyżowców uznaje się upadek twierdzy Akkon, to idea wypraw zdegenerowała się dużo wcześniej. Już po czwartej ekspedycji z lat 1202-1204 jasne było, że do kwestii religijnych nikt nie przywiązuje już większej wagi. Krucjaty jednak trwały przybierając coraz bardziej groteskową i tragiczną postać – jak w roku 1212, kiedy to ruszyła pielgrzymka dzieci francuskich i włoskich do Ziemi Świętej. Tym niemniej przedsięwzięcia ta zaangażowały zbyt wiele wysiłków, aby nie przynieść określonych korzyść. Te, rzecz jasna, nie są jednak w stanie zrekompensować skutków negatywnych.

Początkowe etapy niewątpliwie odbywały się z korzyścią dla dwóch podmiotów: papiestwa i miast włoskich. Aż do 1204 autorytet papieża był na tyle wielki, iż był on w stanie podporządkować sobie władze świeckie, co łączyło się z możliwością zaangażowania do realizacji swych planów europejskich wojsk (rozkwit etosu rycerskiego)....

Podobne wypracowania