Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Alfred Nobel - życiorys, biografia

Alfred Nobel żył w latach 1833 - 1896. Urodził się w Sztokholmie, a zmarł w San Remo we Włoszech. Znany jest przede wszystkim z ufundowanej przez niego Nagrody Nobla, którą przyznaje się co roku w różnych kategoriach najbardziej zasłużonym ludziom z całego świata po dzisiejszy dzień. Był także wynalazcą dynamitu, chemikiem, naukowcem, eksperymentatorem. Dał się poznać również jako pisarz. Napisał tragedię w czterech aktach prozą.

Alfred Nobel pierwsze lata swojego dzieciństwa spędził w Sztokholmie, jednak w roku 1842 przeniósł się wraz z rodziną do Sankt Petersburga z powodu badawczej pracy swojego ojca - Immanuela Nobla (wynalazcy i architekta). Nobel studiował chemię najpierw pod czujnym okiem profesora Nikolaya Nikolaevich Zinina, a po wyjeździe do Stanów Zjednoczonych pod protektoratem Johna Ericssona - szwedzkiego wynalazcy znanego z wynalezienia śruby okrętowej.
 
Po powrocie do Szwecji (ojciec Alfreda - Immanuel zbankrutował z powodu zużycia materiałów, na których pracował), Alfred Nobel zajął się ryzykownym eksperymentowaniem z niebezpiecznymi materiałami wybuchowymi, w tym z nitrogliceryną. W dniu 3-ego września 1864 roku Alfred Nobel doprowadził do nieszczęsnego wybuchu w fabryce, w której eksperymentował. W wyniku potężnej eksplozji śmierć poniosło pięciu ludzi. Jednym z tych tragicznych ofiar był młodszy brat Alfreda - Emil.
 Naukowiec nigdy się nie ożenił, jednak w związku z jego osobą pojawiają się imiona trzech kobiet: Alexandra, która odrzuciła jego oświadczyny, Bertha Kinsky (była ona osobistą sekretarką chemika) oraz Bertha von Suttner (jego wieloletnia przyjaciółka, z którą do jej śmierci korespondował). Mówi się, że właśnie ta ostatnia kobieta wywarła znaczny wpływ na Alfreda Nobla w związku z ustanowieniem międzynarodowej Nagrody Nobla. I to właśnie ona została nią uhonorowana w roku 1905. Jednocześnie miał długotrwały romans z kobietą o imieniu Sofie Hess (pochodziła z Wiednia). Legenda głosi, że listy, które ze sobą wymieniali, zostały zamknięte w sztokholmskim instytucie. Ujawniono je w roku 1955, aby dzięki informacjom zawartym w korespondencji można było uzupełnić luki w biografii zapalonego naukowca.
 
W roku 1895 nagroda została ustanowiona po raz pierwszy, a począwszy od roku 1905 aż po dzień dzisiejszy zostaje przyznawana za wybitne osiągnięcia w różnych dziedzinach, np.: w fizyce, chemii, literaturze, medycynie. Najbardziej prestiżową z kategorii jest Pokojowa Nagroda Nobla. Co ciekawe, Alfred Nobel nie ukończył wyższych szkół, pomimo to posługiwał się płynnie kilkoma językami: włoskim, francuskim, szwedzkim, rosyjskim i niemieckim.
 
Niewielu wie, że naukowiec napisał również tragedię w czterech aktach pod tytułem „Nemesis” - została ona wydana akurat w czasie, kiedy Nobel umierał. Co ciekawe, tragedia została napisana prozą. Do tej pory została przetłumaczono ją na kilka języków (esperanto, francuski, hiszpański). Jeszcze w roku 1884 został honorowym członkiem Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk. Badacz został pochowany w Sztokholmie w roku 1896. Umarł na wylew.
 
Dość smutna sytuacja przydarzyła mu się, kiedy pewnego dnia odkrył ogłoszenie w gazecie informującego o jego śmierci. Dodatkowo podtytuł głosił: „ Alfred Nobel - człowiek, który został bogaty, bo znalazł sposób na jeszcze szybsze zabijanie ludzi niż kiedykolwiek, zmarł wczoraj”. Naukowca bardzo zabolało to i bał się, że społeczeństwo takim go właśnie zapamięta. Wtedy też zdecydował się ustanowić Nagrodę Nobla. Zawarł swoją wolę w testamencie spisanym pod koniec jego życia. Bardzo dużą część swojego majątku przeznaczył właśnie na ufundowanie tej prestiżowej nagrody.

Podobne wypracowania do Alfred Nobel - życiorys, biografia