Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Alfred Nobel - życiorys, biografia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Alfred Nobel żył w latach 1833 - 1896. Urodził się w Sztokholmie, a zmarł w San Remo we Włoszech. Znany jest przede wszystkim z ufundowanej przez niego Nagrody Nobla, którą przyznaje się co roku w różnych kategoriach najbardziej zasłużonym ludziom z całego świata po dzisiejszy dzień. Był także wynalazcą dynamitu, chemikiem, naukowcem, eksperymentatorem. Dał się poznać również jako pisarz. Napisał tragedię w czterech aktach prozą.

Alfred Nobel pierwsze lata swojego dzieciństwa spędził w Sztokholmie, jednak w roku 1842 przeniósł się wraz z rodziną do Sankt Petersburga z powodu badawczej pracy swojego ojca - Immanuela Nobla (wynalazcy i architekta). Nobel studiował chemię najpierw pod czujnym okiem profesora Nikolaya Nikolaevich Zinina, a po wyjeździe do Stanów Zjednoczonych pod protektoratem Johna Ericssona - szwedzkiego wynalazcy znanego z wynalezienia śruby okrętowej.
 
Po powrocie do Szwecji (ojciec Alfreda - Immanuel zbankrutował z powodu zużycia materiałów, na których pracował), Alfred Nobel zajął się ryzykownym eksperymentowaniem z niebezpiecznymi materiałami wybuchowymi, w tym z nitrogliceryną. W dniu 3-ego września 1864 roku Alfred Nobel doprowadził do nieszczęsnego wybuchu w fabryce, w której...

Podobne wypracowania