Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Katarzyna II - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Katarzyna II (Sophie Friederike Auguste zu Anhalt-Zerbst), cesarzowa Rosji urodziła się 2 maja 1729 roku w Szczecinie. Była córką niemieckiego księcia Christiana Augusta oraz Joanny Elżbiety. W momencie narodzin Zofii jej ojciec przebywał wraz ze swoimi oddziałami w Szczecinie. Zaraz po tym, jak przyszła na świat, poddano w wątpliwość jego ojcostwo.

Dziewczynka dorastała w otoczeniu innych dzieci, jej zachowania nie były krępowane, wyłączając czas, który musiała poświęcić na naukę. Zofia miała pojemny i otwarty umysł, który z łatwością przyswajał informacje. Sprawująca opiekę nad edukacją dziecka guwernantka Zofia Cardel, wpoiła jej zasady gramatyki francuskiej, zapoznała z dziełami wielkich literatów. Dziewczyna nie była niestety obdarzona dobrym słuchem, toteż lekcje muzyki nie dały pozytywnych rezultatów.

Kiedy osiągnęła wiek czternastu lat, jej rodzina opuściła Szczecin i zamieszkała w własności ziemskiej w Zebrst. Zofia rychło opuściła tę posiadłość i udała się na zaproszenie carycy Elżbiety do Petersburga. Nie zastała carycy w mieście, więc kontynuowała długą podróż przez kolejne tygodnie. Celem wizyty Zofii było jej przeznaczenie na żonę siostrzeńca carycy, Karola Piotra Ulryka. Piotr i Zofia nie byli do siebie przekonani...

Podobne wypracowania