Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Układ Sikorski-Majski

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W momencie wkroczenia Armii Czerwonej na wschodnie ziemie Rzeczpospolitej w dniu 17. września 1939 r. zostały oficjalnie zerwane stosunki dyplomatyczne pomiędzy Warszawą i Moskwą. Powodem tego była nota skierowana przez Wiaczesława Mołotowa, ludowego komisarza spraw zagranicznych ZSRR, do ambasady polskiej w Moskwie, w której zawarte zostało stwierdzenie o rzekomym kresie istnienia państwa polskiego oraz ucieczce jego władz w obliczu agresji hitlerowskiej, co było oczywistą nieprawdą. Kiedy wojska niemieckie zdradziecko wypowiedziały wojnę ZSRR – 22. czerwca 1941 r. – sytuacja międzynarodowa uległa diametralnej zmianie. Rząd brytyjski stał się wówczas gorącym zwolennikiem utworzenia szerokiej koalicji antyniemieckiej, w skład której oprócz sił zachodnich aliantów miałyby wejść ZSRR oraz Polska. Ale aby tego dokonać, konieczne było wznowienie oficjalnych stosunków dyplomatycznych pomiędzy zainteresowanymi krajami.

Długotrwałe rokowania polsko-radzieckie prowadzone przez Brytyjczyków zakończyły się ostatecznie 30. lipca 1941 r. Podpisany w tym dniu przez premiera polskiego rządu na uchodźstwie, gen. Władysława Sikorskiego oraz ambasadora ZSRR w Londynie – Iwana Majskiego – w obecności premiera Wielkiej...

Podobne wypracowania