Układ Sikorski-Majski
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
W momencie wkroczenia Armii Czerwonej na wschodnie ziemie Rzeczpospolitej w dniu 17. września 1939 r. zostały oficjalnie zerwane stosunki dyplomatyczne pomiędzy Warszawą i Moskwą. Powodem tego była nota skierowana przez Wiaczesława Mołotowa, ludowego komisarza spraw zagranicznych ZSRR, do ambasady polskiej w Moskwie, w której zawarte zostało stwierdzenie o rzekomym kresie istnienia państwa polskiego oraz ucieczce jego władz w obliczu agresji hitlerowskiej, co było oczywistą nieprawdą. Kiedy wojska niemieckie zdradziecko wypowiedziały wojnę ZSRR – 22. czerwca 1941 r. – sytuacja międzynarodowa uległa diametralnej zmianie. Rząd brytyjski stał się wówczas gorącym zwolennikiem utworzenia szerokiej koalicji antyniemieckiej, w skład której oprócz sił zachodnich aliantów miałyby wejść ZSRR oraz Polska. Ale aby tego dokonać, konieczne było wznowienie oficjalnych stosunków dyplomatycznych pomiędzy zainteresowanymi krajami.
Długotrwałe rokowania polsko-radzieckie prowadzone przez Brytyjczyków zakończyły się ostatecznie 30. lipca 1941 r. Podpisany w tym dniu przez premiera polskiego rządu na uchodźstwie, gen. Władysława Sikorskiego oraz ambasadora ZSRR w Londynie – Iwana Majskiego – w obecności premiera Wielkiej Brytanii – Winstona Churchilla – układ przywracał formalnie stosunki dyplomatyczne pomiędzy rządami Polski i ZSRR. Ponadto na jego mocy polscy więźniowie przebywający w więzieniach i obozach pracy na terenie ZSRR uzyskiwali pełną (przynajmniej oficjalnie) amnestię oraz mieli stać się wkrótce podstawą polskiej armii tworzonej na wschodzie pod dowództwem gen. Władysława Andersa, która przyjęła nazwę II Korpusu Polskiego. Międzynarodowe porozumienie polsko-radzieckie unieważniało dodatkowo wszystkie zawarte w 1939 r. umowy pomiędzy ZSRR i hitlerowskimi Niemcami w kwestii zaboru ziem Rzeczpospolitej.
Jednak brak w tekście traktatu Sikorski-Majski jednoznacznego określenia przebiegu polskiej granicy wschodniej oraz kilka innych kontrowersji stało się przyczyną sprzeciwu niemal połowy członków ówczesnego rządu polskiego na uchodźstwie. Doprowadziło to do otwartego rozłamu i dymisji części ministrów (m. in. Augusta Zalewskiego czy Kazimierza Sosnkowskiego).
Podobne wypracowania do Układ Sikorski-Majski
- Św. Stanisław Kostka - biografia, życiorys
- Bezprym - biografia, życiorys
- Reformy sejmu niemego
- Katarzyna II - biografia, życiorys
- Bernard z Clairvaux – sylwetka postaci
- Bohema - znaczenie pojęcia. Bohema artystyczna - paryska, młodopolska
- Związek Pruski i inkorporacja Prus
- Krucjaty - ruch krucjatowy - geneza
- Jan Karol Chodkiewicz - biografia wielkiego wodza
- Alfred Nobel - życiorys, biografia
- Wzrost znaczenia Rosji i Prus w I poł. XVIII w.
- Skutki II rozbioru Polski
- II wojna światowa - przyczyny, przebieg, skutki
- Bilans wypraw krzyżowych
- Debussy - biografia, życiorys
- Rewolucja w Niderlandach. Republika Zjednoczonych Prowincji - utworzenie Republiki
- Państwo Środka - Koniec izolacji Chin
- Konferencja londyńska (1948) i jej postanowienia
- Vukovar - wojna o miasto i masakra w roku 1991
- Proces norymberski