Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bernard z Clairvaux – sylwetka postaci

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bernard z Clairvaux a właściwie Bernard de Fontaine urodził się w roku 1090 w zamożnej rodzinie na zamku Fontaine nieopodal Dijon, jako syn Tecelina i jego małżonki (późniejszej błogosławionej) Alety z Montbard.

W roku 1111 biorąc udział w jednej z kampanii wojennych, Bernard podjął decyzję, aby swoje życie poświęcić Bogu – nakłonił do podobnej deklaracji także pięciu swoich braci, wuja oraz dużą liczbę towarzyszących im mężczyzn. W latach 1112-1113 Bernard rozpoczął swój nowicjat w klasztorze cystersów w Citeaux i już po kilku latach założył osobny klasztor w Clairvaux, gdzie objął ponadto godność pierwszego opata. W dniu 25 czerwca roku 1115 przyjął święcenia kapłańskie z rąk lokalnego biskupa. Gorliwość oraz zapał Bernarda przyczyniły się błyskawicznie do rozpropagowania idei cysterskiej kontemplacji w środkowej Francji, co zaowocowało nowymi fundacjami. Będąc opatem w Clairvaux zajął się on ponadto reformą tradycyjnej reguły swojego zakonu, która – dzięki wprowadzonym przez niego zmianom – zogniskowała się na kontemplacji teologicznej oraz surowym przestrzeganiu regulaminu klasztornego.

Bernard z Clairvaux posiadał ponadprzeciętne zdolności oratorskie oraz niezwykle wyrazistą osobowość. Jego działalność zbiegła się...

Podobne wypracowania