Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bezprym - biografia, życiorys

Nie znamy dokładnej daty narodzin Bezpryma. Ustalono, że pierworodny syn Bolesława Chrobrego na świat przyszedł między rokiem 986 a 987. Chociaż był pierwszym męskim potomkiem władcy, historycy uznali, że nie był on przeznaczony na następcę tronu. Rodzice postanowili, że będzie wiódł życie zakonne. Od roku 1001 przebywał w pustelni św. Romualda, nieopodal Rawenny w Pereum. Do kraju powrócił dopiero w roku 1025.

Po śmierci Bolesława Chrobrego władcą został jeden z jego trzech synów – Mieszko II. Bezprym i Otton zawiązali spisek z Konradem II przeciwko panującemu bratu. Intryga została szybko odkryta, a buntownicy wygnani z kraju w roku 1030.

Mieszko II podczas swego panowania nie odnosił sukcesów militarnych. Jego porażki potrafił wykorzystać, dla swoich korzyści, Bezprym. Doprowadził do zawiązania się koalicji niemiecko-ruskiej. W skutek owych działań Jarosław Mądry i Mścisław napadli na Polskę, miało to miejsce w roku 1031. Król Polski, osłabiony niepowodzeniami, również i tą walkę przegrał. Zmuszony został do ucieczki i szukania schronienia w Czechach. Nic nie stało na przeszkodzie, aby Bezprym zajął jego miejsce. Nowy władca nie był jednak w pełni niezależny. Insygnia władzy królewskiej odesłane zostały cesarzowi Konradowi.

Okres rządów Bezpryma nie był spokojny. Dochodziło do wielu buntów ludności, wywołanych przez surową politykę władcy, który był bezwzględny i okrutny. Prześladował zwolenników swojego brata, którego miejsce zajął. Osłabił autorytet władzy i dał przyzwolenie na ingerencję cesarstwa w sprawy narodowe.

Śmierć Bezpryma owiana jest tajemnicą. Istnieje hipoteza, że zginął na skutek porozumienia jego dwóch braci – Mieszka II i Ottona. Zmarł w roku 1032.

Podobne wypracowania do Bezprym - biografia, życiorys