Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bohema - znaczenie pojęcia. Bohema artystyczna - paryska, młodopolska

bohema, życie bohemy, bohema paryska, bohema krakowska, cyganeria artystyczna,

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Termin „bohema” stał się szczególnie popularny na przełomie XIX i XX wieku, w epoce modernizmu, która przyniosła nową wizję artysty jako człowieka pozostającego z własnego wyboru poza ramami społeczeństwa, stojącego w opozycji do jego konwenansów i powszechnie przyjętych norm. Zawód aktora, malarza czy poety nie wymagał przywiązania do jednego miejsca, a często wręcz wymuszał liczne podróże, stąd też artystów przyrównywano do Cyganów jako nacji pozbawionej ojczyzny, krążącej w swoich taborach od miejsca do miejsca. Z takiego właśnie porównania ukuto nazwę środowiska, odwołując się do łacińskiego sformułowania „bohemus” oznaczającego „mieszkańca Czech”, z którym pierwotnie – w mylny sposób – zestawiano bałkańskiego Roma. Ów termin został później przejęty i utrwalony w języku francuskim, gdzie na jego podstawie ukuto wyrażenie „la boheme”, stanowiące bezpośredni źródłosłów dla polskojęzycznej „bohemy”.

Jak dla Cyganów jedyną ojczyzną był kolorowy, pełen muzyki i śpiewów tabor, tak też i dla modernistycznego artysty prawdziwym domem była sztuka, której granice wyznaczały budynki...

Podobne wypracowania