Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Debussy - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Achille-Claude Debussy to kompozytor, który urodził się 22 sierpnia 1862 roku  w Saint-Germain-en-Laye we Francji. To przedstawiciel impresjonizmu w muzyce. Już od dzieciństwa wykazywał wielkie zdolności muzyczne a w wieku 11 lat rozpoczął naukę w konserwatorium paryskim w klasie fortepianu.

Wówczas młodzieńcem zainteresowała się bardzo bogata mecenas sztuki, Nadieżda von Meck. Była tak zafascynowana talentem Debussyego, że organizowała jego występy na muzycznych salonach, opłacała wyjazdy zagraniczne, dzięki którym zapoznała go także ze znanymi w tym czasie kompozycjami Musorgskiego i Borodina a także Wagnera, do którego Achille-Claude żywił niechęć.

W wieku osiemnastu lat rozpoczął Debussy naukę kompozycji pod kierunkiem A. F. Marmontela i już cztery lata później zdobył nagrodę Prix de Rome, która umożliwiła mu dłuższe kształcenie się i wyjazd na studia do Rzymu na dwa lata. Jednocześnie kariera kompozytorska Debussyego wspaniale się rozwijała. Tworzył on wówczas formy orkiestralne, miniatury, etiudy, preludia, sonaty, a nawet formy wokalne, które wykorzystywały teksty francuskich poetów. Wielką sławę przyniosły mu m.in. opera Peleas i Melizanda. W późniejszym okresie inspirował się symbolizmem, art nouveau i muzyką egzotyczną. Achille-Claude eksperymentował także wprowadzając formalne nowości łącząc je z dawno nie stosowanymi technikami. Prowadził również działalność publicystyczną tworząc artykuły do Revue Blanche, Gil Blas, La Revue SIM.

Zmarł 25 marca 1918 roku w Paryżu. Pochowano go na cmentarzu w Passy.

Podobne wypracowania