Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Vukovar - wojna o miasto i masakra w roku 1991

Vukovar to miasto leżące nad Dunajem we wschodniej Chorwacji. W 1991 r. miasto zostało niemal doszczętnie zniszczone w wyniku walk Chorwatów z Serbami. Jesień 1991 r. była datą kulminacyjną dla miasta, toczyły się tam walki wojsk jugosłowiańskich Serbów z oddziałami chorwackimi. Strona chorwacka posiadała ok. 1000 żołnierzy.

Armia jugosłowiańska dysponowała zdecydowanie większym zapleczem militarnym i liczebnym. Przez 3 miesięce trwał ostrzał artylerii serbskiej, 16 listopada 1991 r. Serbowie zadali ostatni cios Chorwatom. Miasto ogłosiło 17 listopada kapitulację. Zginęło wówczas 7500 ludzi. Ludność zaczęła uciekać, gdyż Serbowie mordowali tych, którzy pozostali. O to później został oskarżony Slobodan Milośević. W listopadzie 1991 r. bardzo dramatyczne zajścia miały w miejskim szpitalu w Vukovarze. Armia jugosłowiańska mordowała chorych i lezacych w łóżkach cywili. Dramatyczne miało również zajście 20 listopada kiedy to Serbowie wywieźli cywili do lasów i rozstrzelali. Ciała zostały wrzucone do masowych grobów. ONZ uznała ten bestialski akt za zbrodnię przeciwko ludzkości. Vukovar pozostał w rękach serbskich aż do 1998 r. wtedy trafił do rąk Chorwatów.

Vukovar stało się mekką chorwacką, obrosło legendą i do dziś czczone jest jako miasto bohatersko broniące się przez serbskim szowinizmem i brutalnością. Miasto jest symbolem męstwa chorwackich bohaterów, którzy dzielnie bronili się przed atakiem, mimo znacznie słabszej siły wytrwali na posterunkach i dotrzymali kroku Serbom w walce o wolność. W wyniku negocjacji pokojowych miasto trafiło do Chorwatów. Masakra której dokonali Serbowie nie przeszła bez echa, ONZ znalazł groby i miejsca masakr za co później sądzony był Slobodan Milośević i Radowan Karadzić.

Podobne wypracowania do Vukovar - wojna o miasto i masakra w roku 1991