Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

I wojna światowa - przyczyny, przebieg, skutki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Przyczyn I wojny światowej należy upatrywać w narastaniu sprzeczności między mocarstwami w II połowie XIX wieku.

Zarówno Rosja jak i Austro-Węgry uważały Bałkany za swoją strefę wpływów. Niemcy dążyły do nowego podziału kolonialnego i podniesienia swojego prestiżu na świecie. Francji zależało na odzyskaniu Alzacji i Lotaryngii oraz utrzymaniu wpływów w Afryce. Anglia natomiast chciała utrzymać swoją pozycję jako mocarstwa morskiego i kolonialnego, niepokoiła ją wzrastająca siła Rzeszy. Każde z tych państw miało więc swoje interesy i każde były niezadowolone z obowiązujących granic. W efekcie zaczęły wykształcać się dwa przeciwstawne, militarne obozy. Pierwszym z nich było Trójprzymierze – powstało w roku 1882, gdy do układu niemiecko-austriackiego (1879) dołączyły Włochy. Reakcją na Trójprzymierze zawiązano Trójporozumienie – tzw. Ententa stworzona przez Francję, Rosję i Anglię (1907 r.).

Pierwsze próby siły miały miejsce na początku wieku w północnej Afryce. Zainteresowanie Marokiem, jakie wyrażała zarówno Francja jak i Niemcy doprowadziło do tzw. dwóch kryzysów marokańskich. Ostatecznie zgodzono się, iż to Francja obejmie ten kraj protektoratem, ale w zamian Niemcy otrzymają...

Podobne wypracowania