Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kazimierz III Wielki - kontrowersje wokół życia króla

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kazimierz Wielki był niewątpliwie władcą wybitnym. Jednak obok niezliczonej ilości zasług i sukcesów na arenie międzynarodowej oraz w polityce wewnętrznej, należy ponad wszelką wątpliwość przypisać mu również wyjątkową słabość do kobiet, a wręcz rozwiązłe życie.

Pierwsze symptomy przyszłych uczuciowych problemów syna Władysława Łokietka pojawiły się jeszcze przed jego koronacją, bowiem niektóre źródła podają jakoby w roku 1329, podczas misji dyplomatycznej królewicza Kazimierza na Węgry, miało dojść do swoistego skandalu. W czasie pobytu na dworze swojej siostry Elżbiety – żony króla Karola Roberta, Kazimierz rzekomo miał zażyły romans (być może po prostu doszło do gwałtu) z jedną z jej dwórek, Klarą Zach. Była ona córką wpływowego na Węgrzech Felicjana z rodu Zachów, posła i rycerza, który dowiedziawszy się o zniewadze (prawdopodobnie do jej upublicznienia doszło za sprawą szpiegów krzyżackich) wtargnął zbrojnie do komnaty królewskiej, chcąc dokonać zemsty usiłował nawet targnąć się na życie pary królewskiej. Ostatecznie zamach się nie udał – Elżbieta straciła jednak cztery palce, król został ciężko raniony w ramię, a napastnik został pojmany i zabity na...

Podobne wypracowania