Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rolnictwo na przełomie XI i XII w. (trójpolówka, pług) oraz konflikt chłopów z właścicielami ziemskimi w średniowiecznej Europie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W XI wieku nastapił ogromny rozwój własności ziemskiej, który wiązał się ze zmianą rolnictwa i jego intensyfikacji. Własność ziemska wiązała się z zapotrzebowaniem na robotników. Wykorzystywano więc jeńców wojennych i niewolników, z czasem jednak zaczęła się wykształcać warstwa społeczna zwana chłopstwem, która zajmowała się opieką ziemi. Wprowadzono nowy system uprawy roli zwany trójpolówką: podzielono pola na trzy części i co roku uprawiano tylko dwie, a trzecie ugorowano.

Co roku zmieniała się kolejność uprawy podziału. Pług z krojem zaczął wypierać stare, przestarzałe narzędzia do uprawy roli. Zaczęto uprawiać nawożenie. Rolnictwo rozwijało się znakomicie dzięki rozwojowi ekonomicznemu - zmiany te były istotnym czynnikiem przeobrażeń społeczno-gospodarczych w XII w. Konflikt właścicieli ziemskich z chłopstwem był nieunikniony, ponieważ chłopi nie mieli w zasadzie żadnych praw, nie mogli dzierżawić ani posiadać ziemi, byli całkowicie uzależnieni od właścicieli ziemskich, u których pracowali.

Z czasem prawa chłopstwa ulegały zmianie, zmianie uległy świadczenia chłopskie. Późniejszy kryzys gospodarki feudalnej sprawił, że pozwolono chłopom na wykup z poddaństwa. Znaczące zmiany przyniosło osadnictwo...

Podobne wypracowania