Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Saddam Husajn - biografia. Wybór Husajna na prezydenta Iraku

Saddam Husajn sprawował urząd prezydenta Iraku w latach 1979-2003. W roku 1979 przejął obowiązki ówczesnego prezydenta –Ahmeda Hassana al-Bakra. Przejęcie obowiązków połączył z konsekwentnym zdobywaniem władzy. Usunął najwyższe kierownictwo irackie, a także miał zmusić al-Bakra do odejścia na emeryturę.

Saddam zbudował swoje imperium na ropie naftowej i uczynił z Iraku potęgę militarną, ale także kraj, w którym wiele dziedzin życia, a zwłaszcza gospodarki, uległo modernizacji. Jak jednak udało mu się objąć urząd prezydenta?

Otóż Husajn był przy al-Bakrze, gdy ten dokonał bezkrwawego przewrotu w roku 1968. Wówczas to Husajn otrzymał stanowisko wiceprezydenta. Bardzo szybko zaczął umacniać swoje wpływy, konsekwentnie odbierając realną władzę z rąk urzędującego prezydenta. To on stawał się osobą decyzyjną.

To właśnie autorstwa Saddama był plan modernizacyjny państwa, to on także przyznał prawo kobietom i dzięki niemu mogły one wejść do administracji państwowej, osiągając wysokie stanowiska, co wcześniej było niemożliwe.

Husajn był człowiekiem ambitnym, który przygotował sobie solidny grunt. Gdy nadarzyła się okazja, wyszedł z cienia, sięgając po realną władzę i realny tytuł – prezydenta Iraku.

Podobne wypracowania do Saddam Husajn - biografia. Wybór Husajna na prezydenta Iraku