Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tadeusz Kantor - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tadeusz Kantor to jeden z najwybitniejszych artystów, a przede wszystkim reżyserów teatralnych XX wieku.

Urodził się w Wielopolu Skrzyńskim w 1915 roku. Uczęszczał do gimnazjum w Tarnowie, a po jego ukończeniu dostał się na Krakowską Akademię Sztuk Pięknych, gdzie przebywał pod opieką Karola Frycza i studiował w latach 1934-1939.

W czasie wojny Kantor założył konspiracyjny Teatr Niezależny, wystawił tam między innymi „Powrót Odysa” Stanisława Wyspiańskiego czy „Balladynę” Juliusza Słowackiego.

Po wojnie pracował jako dekorator w krakowskim Starym Teatrze, w roku 1947 wyjechał też w podróż do Paryża. W międzyczasie malował obrazy, które jednak ze względu na wprowadzony przez władze socrealizm ujrzały światło dzienne dopiero w 1955 roku. Twórczość malarska Kantora znajduje się jednak na drugim planie jego artystycznych działań.

W tym samym roku nastąpił przełom w życiu artysty, stworzył bowiem z grupą bliskich sobie ludzi teatr Cricot 2. W 1956 roku miała miejsce premiera działalności - wystawiono „Mątwę” Witkiewicza, gdzie zostały wykorzystane bardzo różne elementy sztuki, co było charakterystycznym dla Kantora zabiegiem w całej jego karierze twórczej.

W...

Podobne wypracowania