Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stanisław Maczek - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jeden z najwybitniejszych  polskich dowódców wojskowych, urodził się w 1892 roku w niewielkiej miejscowości Szczerzec pod Lwowem. W jego rodzinie płynęła chorwacka krew. Po ukończeniu gimnazjum w Drohobyczu w 1910 roku przeniósł się do Lwowa, w którym rozpoczął studia wyższe na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Lwowskiego. Studiował filozofię oraz filologię polską. Podczas studiów nawiązał kontakty ze środowiskiem studenckim prowadzącym działalność patriotyczną. To właśnie tam po raz pierwszy zetknął się z wojskowością odbywając przeszkolenie wojskowe w Związku Strzeleckim. Po krótkim czasie stał się jego członkiem i przyjął pseudonim Rozłucki.

Po wybuchu I wojny światowej został powołany do służby w armii austro-węgierskiej. Służył na froncie włoskim. Jego talent wojskowy szybko się ujawnił. W 1915 roku został przydzielony do elitarnego II Pułku Tyrolskich Pułków Cesarskich. Rok później otrzymał zaszczytne miano instruktora szkoły oficerskiej XIV Korpusu w Steyrnm, po krótkim czasie został dowódcą kompanii. Po zawieszeniu broni w 1918 roku zdezerterował do Krosna, po czym wstąpił do Wojska Polskiego. Wsławił się przede wszystkim w walkach z armią ukraińską (walki w Ustrzykach Dolnych i Stanisławowie)....

Podobne wypracowania