Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Józef Tischner - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Józef Tischner przyszedł na świat 12 marca 1931 r. w Starym Sączu. Jego dzieciństwo minęło w Łopusznej, gdzie dorastał pod okiem rodziców. Ojciec, także Józef, był tamtejszym kierownikiem szkoły, a pochodząca ze Spiszu matka – Weronika z Chowańców – była nauczycielką. Po ukończeniu liceum ogólnokształcącego, ich syn podjął decyzję o wstąpieniu do seminarium.

Dnia 6 czerwca 1955 r. Józef Tischner odebrał na Wawelu święcenia kapłańskie. Wcześniej studiował (przez rok) prawo na UJ-ocie oraz teologię na tej samej uczelni. Ukończył także Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Krakowskiej. Po uroczystej mszy, podczas której został kapłanem, miał zostać wikariuszem w parafii w Jeleśni, jednak komunistyczne władze nie wyraziły na to zgody. Postanowił więc kontynuować studia w Warszawie na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Akademii Teologii Katolickiej.

Następnie udał się na Wydział Filozoficzno-Historyczny UJ, gdzie pod okiem Romana Ingardena uzyskał stopień magistra. Cztery lata później obronił doktorat „Ja transcendentalne w filozofii Edmunda Husserla”. Jednak nie był to koniec jego edukacji, udał się jeszcze na roczne stypendium do Leuven i tam napisał kolejną pracę –...

Podobne wypracowania