Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henry Purcell - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Henry Purcell to kompozytor angielski. Tworzył w epoce baroku, a na świat przyszedł 10 września 1659 roku w Westminsterze. Już od dziecka wykazywał wielki talent i uważano go za genialne dziecko. Także jego młodszy brat - Daniel Purcell był uznanym muzykiem.

Henry był kompozytorem na dworze królewskim, pracował także jako organista opactwa westminsterskiego. Uważa się go za jednego z najzdolniejszych i najbardziej znanych kompozytorów angielskich tej epoki. W 1682 roku przyjął posadę organisty katedry królewskiej.

Kompozytorski wkład Purcella w muzykę brytyjską porównać można do dokonań Mozarta w Austrii. Jego opera „Dydona i Eneasz” uznawana jest za brytyjską operę narodową. Uważany jest jednocześnie za twórcę narodowego stylu w muzyce angielskiej, choć niekiedy czerpał inspiracje z utworów baroku francuskiego. Tworzył nie tylko opery, ale także hymny, utwory instrumentalne i sceniczne czy ody.

Muzykę traktował w zupełnie inny sposób niż jemu współcześni twórcy. Było to wówczas wielkie nowatorstwo i zostało docenione.

Zmarł w bardzo młodym wieku, miał wówczas 36 lat. Przyczyna jego śmierci była dość błaha, ponieważ zmarł wskutek przeziębienia 21 listopada 1695 roku.

Podobne wypracowania