Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rekonkwista - geneza, przebieg

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Rozpoczęta w połowie VII wieku zakrojona na szeroką skalę ekspansja Arabów, oprócz całego Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, dosięgła także Półwyspu Iberyjskiego. Po przeprawieniu się przez Gibraltar, Maurowie rozpoczęli sukcesywne podbijanie terenów dzisiejszej Hiszpanii, zamieszkałych wówczas przez Wizygotów. W roku 711 zdobyta została stolica państwa wizygockiego – Toledo. Do końca VIII wieku powstało na Półwyspie Iberyjskim muzułmańskie quasi-państwo nazywane Al-Andalus, którym władali pozostali przy życiu członkowie bagdadzkiej dynastii Omajjadów.

Już od początku VIII wieku wizygoccy wodzowie starali się podejmować walkę i hamować dalszą ekspansję Maurów. Tworzenie się zalążków chrześcijańskich państewek na Półwyspie Iberyjskim, tj. Asturii, a później Kastylii, Leonu i Aragonii, w dłuższej perspektywie oznaczać mogło, iż wyznawcy islamu będą musieli stoczyć ciężkie boje o utrzymanie zajmowanych przez siebie ziem.

W XI wieku państwo Omajjadów przeżywało wyraźny kryzys wewnętrzny, w wyniku którego uległo ono podziałowi na pomniejsze organizmy. Z czasem stały się one stosunkowo łatwym przeciwnikiem dla jednoczących się państw chrześcijańskich...

Podobne wypracowania