Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Resort - definicja, charakterystyka, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Resort oznacza część administracyjną danej struktury np. państwowej. Może być ściśle określonym działem gospodarki, pojęciem tym określamy także ministerstwo. Resort funkcjonuje w żargonie administracyjnym, cechuje go stricte wyznaczona działalność i system obowiązujących praw. Resort to również minister danego działu.

W Polsce od 1999 roku wyróżniamy 18 resortów, czyli ministerstw. Są to: Wiceprezes Rady Ministrów, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, Ministerstwo Skarbu Państwa, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Ministerstwo Sportu i turystyki, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Środowiska, Ministerstwo Zdrowia.

W życiu publicznym słowo 'resort' stosuje się zamiennie ze słowem ministerstwo. Resort funkcjonuje w użyciu jako termin prawa administracyjnego, używa się go zarówno potocznie jak i fachowo. Resort jest również wszystkim tym, co znajduje się we współpracy z danym ministerstwem. Na przykład resort zdrowia...

Podobne wypracowania