Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Dyktatorzy powstania listopadowego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pierwszym przywódcą powstania listopadowego został, mianowany przez Radę Administracyjną 5 grudnia 1830 roku, generał Józef Chłopicki. Był to człowiek powszechnie znany i szanowany, objęcie przez niego tego stanowiska było więc sprawą oczywistą. Znany ze swej karności i umiejętności, jakie uzyskał, walcząc pod wodzą Kościuszki oraz Napoleona, miał opanować i zdyscyplinować Wojsko Polskie.

Wkrótce okazało się jednak, że nie podzielał on rewolucyjnych nastrojów, panujących w społeczeństwie. Obawiał się też klęski w walce z Rosjanami. Obwołał się zatem dyktatorem, pozwolił, by książę Konstanty opuścił bezpiecznie kraj, a następnie rozpoczął z Rosją pertraktacje, mające na celu załagodzenie sytuacji. Car odrzucił wszelkie propozycje, zmobilizował wojsko. Chłopicki 18 stycznia 1831 roku podał się do dymisji.

Jego następcą został, 20 stycznia tego samego roku, Michał Gedeon Radziwiłł. Początkowo na polu walki unikał on otwartej konfrontacji z Rosjanami, z czasem jednak zdecydował się na nią, chcąc udowodnić przeciwnikowi, że Polacy stawią silny opór. Po zwycięskiej bitwie pod Grochowem, 25 lutego, Radziwiłł podał się jednak do dymisji. Na jego miejsce powołano tego samego dnia Jana Zygmunta Skrzyneckiego.

Nowy dowódca postanowił...

Tłumaczenie

powstanie listopadowe, Józef Chłopicki, Michał Gedeon Radziwiłł, Jan Zygmunt Skrzynecki, Henryk Dembiński, Jan Krukowiecki, Maciej Rybiński

Podobne wypracowania