Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sytuacja Niemiec po II wojnie światowej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

8. maja 1945 roku miała miejsce kapitulacja Niemiec. W tym momencie mocarstwa zachodnie musiały podjąć decyzję co do ich dalszego losu. Już w kolejnym miesiącu, dnia 5. czerwca, odbyła się konferencja w Berlinie. Ustalono okupację Niemiec i podział na cztery strefy – brytyjską, amerykańską, rosyjską, a także francuską.

W lecie tego roku miała miejsce konferencja poczdamska, trwająca od 17. lipca do 2. sierpnia. To na niej miały zostać sprecyzowane ustalenia Wielkiej Trójki w sprawie Niemiec. Potwierdzono podział na cztery strefy okupacyjne, przyjmując jednocześnie sławną politykę 4D, która oznaczała:  denazyfikację, demilitaryzację, dekartelizację oraz demokratyzację.

Denazyfikacja miała na celu likwidację wszelkich faszystowskich organizacji, jak i nazistowskiego ustawodawstwa. W założeniu nie miano dopuścić w przyszłości, aby jakiekolwiek organizacje nazistowskie się odrodziły. Zbrodniarzy wojennych miano osądzić i skazać w przyszłym procesie. Wyroki miał wydać Trybunał Wojskowy, na którego siedzibę wybrano Norymbergę – działał on od listopada 1945 roku (20. listopada rozpoczęły się procesy norymberskie), do października roku kolejnego.

Demilitaryzacja oznaczała zupełne rozbrojenie – na prawym brzegu Renu oraz...

Podobne wypracowania