Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Powstanie kozackie Kosińskiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Po dziś dzień charakter przyczyn, jakie doprowadziły do wybuchu powstania w roku 1591 jest nieokreślony. Pewne jest, że u podstawy sporu leżał interes prywatny Krzysztofa Kosińskiego, który za swe zasługi otrzymał na sejmie w roku 1590 posiadłości nad rzeką Rosią w województwie kijowskim. Ziemie te już rok później, z niejasnych przyczyn, przyporządkował sobie magnat kresowy Janusz Ostrogski.

Kosiński planując zemstę wykorzystał ogólne niezadowolenie kozaków z polskiego zwierzchnictwa. Co prawda rejestr kozacki wciąż funkcjonował, był wręcz stopniowo powiększany, to jednak nie dbano o systematyczną wypłatę żołdu najemnikom.

Dodatkowo przeszkodą na drodze do ułożenia dobrych stosunków była właśnie polityka polskich magnatów traktujących ziemie ukraińskie jak własne włości. Nałożenie się prywatnej rządzy rewanżu i ogólnego stanu napięcia spowodowało wybuch kozackiego powstania w roku 1591. Kosiński otrzymał bowiem olbrzymie poparcie od swej ludności.

Pierwszym miejscem walk była Biała Cerkiew, którą Kosiński na czele rejestrowych Kozaków zajął w grudniu roku 1591. Miasto splądrowano, niszczono dokumenty nadań ziemskich w kijowskim, spalono siedzibę księcia Ostrogskiego. Ponadto w rękach kozaków...

Podobne wypracowania